Hobby chov 🥰 zakrslých krátkouchých králíčků a beránků

Vítám Vás na mých stránkách , které jsou věnované zájmovému chovu zakrslých králíčků. Chovatelství je naše vášeň a velmi nás baví. Králíčci nás provází celý život, proto se o naše králíčci staráme s láskou a radostí, každý den mají s námi kontakt a sami vyžadují pohlazení, a proto doufáme , že stejnou radost jako nám, budou dělat miminka i svým budoucím majitelům. Proto poskytujeme naším králíčkům velké prostorné a hlavně světlé kotce. Jako podestýlku používáme jemně nasekanou slámu . Králíčci milují pohyb, k tomuto účelu máme přizpůsobené prostory, kde se můžou králíčci po skupinách proběhnout. Od jara do podzimu využíváme travnatý dvůr, který naši králíčci milují.  Denně dostávají čerstvé seno z naší louky, což je hlavním a nejdůležitějším krmivem pro králíčka. Čerstvá voda je samozřejmostí. Králíčkům do vody přiléváme  Acidomid ( prevence proti množení patogenních bakterií, plísní a kokcidií). Co se týče krmení, snažíme se podávat jen to nejlepší a to jsou granule – Supreme Science Selective Rabbit Junior – králík a i granule od Cerea a.s. Ovoce a zelenina se podává jen v malé míře. NEDOPORUČUJI  dávat králíčkům mladším 3 měsíce.  A po 3 měsících učit králíčka pozvolna na tyto pochoutky. Všechny naše králíčci jsou očkovány proti myxomatóze a moru!!! Jsou pod pravidelným veterinárním dozorem

Zakrslý satén, mini lop ani barevný králíček krátkouchý , nejsou zatím uznaným plemenem, proto není možné mu vystavit PP. Místo PP se mu tedy může vystavit VP, který obsahuje předky daného králíčka.

PP – průkaz původu / VP – výpis předků

Často se setkávám s otázkou zda je lepší samička nebo sameček? s nejednoduchou odpovědí. Předně je každý králíček originál se svou povahou a náladami.

Samečci

chtějí kontrolovat velké území, a umí si ho patřičně označkovat. Bývají velmi náruživí a můžou si majitele vybrat za sexuálního partnera a snažit se mu obskakovat ruce a nohy. Obskakování může být doplněno i velmi bolestivými kousanci. Další věc je soužití s dalšími zvířaty, kterým se může snažit dokazovat svou dominanci. Toto chování lze ale velmi snadno korigovat  kastrací, která je u samců poměrně banálním zákrokem a případně plyšáky/míčem na obskakování. Jinak jsou více “mamánci” a snadněji se na majitele fixují.

  • Samečci jsou živější.
  • Častější značkování (vyvinutější pachové žlázy než u samic)

Samičky

pokud nejsou flegmošky, si zase můžou do krve bránit klec, a opět ji dokáží řádně označit. Obecně jsou náladovějšímůžou být občas protivné a podrážděné. Jsou více samostatné a nemusí mít vůbec potřebu se s majitelem družit. Nebo naopak můžou být zaujaté až moc a můžou obskakovat stejně, jako samečci. U samiček opět pomáhá na zklidnění kastrace, která už ale je poměrně náročný zákrok, ale nelze čekat změnu dračice na plyšákaSamičky prostě jsou své, jako každá ženská a majitel musí s touto možností dopředu počítat.

  • Vlivem hormonálních změn je více náladová.
  • Větší sklony k hrabání (z důvodu hrabání hnízda pro mláďata).
KRÁLÍČCI SAMEČCI
KRÁLÍČCI SAMIČKY