MORČÁTKA

O naše morčátka se staráme s láskou a radostí, a doufáme, že stejnou radost jako nám, budou dělat miminka i svým novým majitelům. Proto naše morčátka mají velké prostorné a hlavně světlé kotce , v nichž bydlí samec se samičkami a po té těhotné maminky s mláďátky. Podestýlku používáme piliny zakrytou vrstvou slámy .  Denně dostávají čerstvé seno z naší louky a voda je samozřejmostí, jak z misek, tak i z napáječek.

Co se týče krmení, podáváme jen to nejlepší a to jsou granule – Supreme Science Selective Guinea Pig – morče a k tomu přidáváme i Versele-Laga Cavia Complete pro morčata a občas i granule od Sehnoutka s.r.o. Dále podáváme denně čerstvou zeleniny a občas ovoce , baští vše co jim dáme:  mrkev, celér, petržel, jablíčko, červenou řepu, krmnou řepu , papriku, brokolici a v létě milují meloun i okurku ( v malé míře a jen občas ) prostě vše co dá naše zahrádka 🙂

MORČATA SAMEČCI – CHOVNÍ

MORČATA SAMIČKY – CHOVNÉ
MORČATA ODCHOV – MIMINKA

ZAJÍMAVOSTI

PLÍSŇOVÉ ONEMOCNĚNÍ MORČAT (DERMATOFYTOZA)

Vzhledem k častému výskytu plísňového onemocnění u morčat bych tomuto tématu ráda věnovala pár řádků. Dermatofytóza, též dermatomykóza, je kožní onemocnění zvířat způsobené parazitickými plísněmi, které se živí keratinem a jsou přítomné na chlupech, drápcích a kůži. Přenáší se buď přímým kontaktem nebo zprostředkovaně přes chovatelské pomůcky (misky, hřebeny). Za typické příznaky považujeme strupovitá kruhová ložiska s vypadanou srstí a šupinami na kůži. Plíseň začíná často v okolí nosu, očí a na uších, ale může se objevit kdekoliv na těle. Nemoc obvykle nesvědí. U morčat je toto onemocnění nejčastěji způsobené Trichophyton mentagrophytes, Trychophyton gypseum, Microsporum canis nebo Arthroderma benhamiae.

Dermatofytóza je zoonóza, což znamená, že je přenosná na člověka. Pokud vaše morčáko onemocní, je nezbytné dodržovat hygienu, na morče sahat v rukavicích, při každé manipulaci si dezinfikovat ruce, oblečení prát na 60°C v dezinfekci sanytol. Velmi důležitá je i pravidelná dezinfekce ubikace. Savo, ocet ani běžné dezinfekce nejsou na spory plísní účinné, je důležité pořídit veterinární dezinfekci ničící plísně, například Ajatin, Guasan Vettex, Ivasan či úplně nejlépe dezinfekce F10, kterou lze naředěnou aplikovat přímo i na zvířata.

Morčata obecně jsou k dermatofytoze náchylná. K plísňovému onemocnění jsou náchylnější jedinci s oslabenou imunitou a stresovaní jedinci ( časté transporty, odstavení od samičky, březost, poporodní období, onemocnění, aj.). Spousta infekcí často probíhá skrytě, takže si jich nevšimneme, protože imunitní systém zdravých zvířat udrží infekci pod kontrolou. Při březosti, stresu nebo jiném onemocnění se spory plísní aktivují a propukne onemocnění.

Vůči dermatomykózám jsou citlivá hlavně mláďata, která ještě nemají plně vyvinutou ochrannou bariéru kůže a jejich pH kůže je vyšší oproti dospělým jedincům. Ke vzniku onemocnění také přispívá narušení celistvost kůže. Z toho důvodu většinou plísňové onemocnění probíhá zároveň s napadením i parazity – všenky, svrab.

Léčba morčete může probíhat lokálně nebo komplexně koupelí celého morčete. Názory veterinářů se velmi různí. Není vhodné léčit plíseň mastičkami, které postižené místo jednak zadusí a jednak neproniknou až na kůži a plíseň se pak pomaleji a hůře hojí. Pokud chceme plíseň léčit pouze lokálně – například na šupinky na uchu můžeme použít léčiva běžně dostupná v lékárně. Doporučuji použití roztoků Clotrimazol nebo Exoderil. Clotrimazol se vstřebává do kůže a sliznic, působí antisepticky a je účinný v boji proti velkému spektru mikroorganismů. Vylučuje se ale z organismu filtrací přes játra, což může znamenat jistou zátěž pro organismus. Exoderil taktéž ničí bakterie, které mohou způsobit sekundární bakteriální infekci. Exoderil se neshromažďuje v játrech a rychle se vylučuje z těla.

Nejlepší léčba, která působí rychle a efektivně jsou celkové koupele v Imaverolu, který je k dostání pouze u veterinárního lékaře. Imaverol je nutné naředit s teplou vodou v poměru 1:50 (20 ml Imaverolu do 1 l vody = 0,2%). Doporučuji nejprve opatrně odmočit strup, aby se lék dostal až na pokožku. Aplikuje se každé 3-4 dny, minimálně 4 aplikace, roztok se neoplachuje. Lze použít v 0,2% roztoku i na prostředí. Po vymizení příznaků je dobré ještě dalších 14 dní antimykotika podávat. Součástí terapie je i podávání zvýšeného množství vitaminu C.

Dýchací potíže u morčete

Dýchací potíže se projevují výtokem z nosu, výtokem z očí (slzení), obtížným dýcháním či kýcháním a následnou apatií. V případě že u vašeho morčete zpozorujete některý z těchto příznaků, není radno jej podceňovat. U morčat neplatí tak jako u lidí, že nachlazení je lehké onemocnění, právě naopak. Je tedy důležité navštívit i s „obyčejným“ nachlazením veterináře. Ten morčeti s největší pravděpodobností předepíše antibiotika.

Obrázek 1My můžeme morčeti zvýšit přísun vitaminu C, a to buď přirozeně v potravě (hodně vitaminu C obsahují šípky, paprika), nebo rozpuštěním vitaminového prostředku do vody. Na podporu imunity můžeme morčeti nabídnout echinaceu (pokud máme rostlinku, můžeme listy, pokud ne, pak můžeme podat echinaceový sirup).

Při léčbě antibiotiky je nutné podávat i probiotika pro znovuosídlení zažívacího ústrojí přirozenou mikroflórou.
 

Zažívací potíže u morčete

– Průjem
Pokud má morče průjem (může být doprovázen nechutenstvím a apatií), ihned je nutné nasadit dietu (seno, voda, probiotika) a co nejdříve navštívit veterináře. Průjem u morčat je nebezpečný a mnohdy i obtížně léčitelný.

– Tympanie
Morče nedokáže chodit ani se postavit na nohy, je apatické, může mít i nafouklé bříško. Toto onemocnění je způsobeno podáním velkého množství zeleného krmení, zapařené trávy či zeleniny, která nadýmá (zelí, jetel). Nutné je co nejdříve (nejlépe IHNED) navštívit veterináře, protože morčeti se zvětšuje žaludek. Ten tlačí na vnitřní orgány, a pokud se dostane až k plicím, morče se začne dusit a umírá. Veterinář pravděpodobně injekčně morčeti aplikuje léky.

Je nutné morče krmit senem (po stéblech) a vodou (z injekční stříkačky – bez jehly), než se zotaví a má dost energie, aby přijímalo potravu samo.
 

Parazité u morčete

– Vši/všenky
Morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst (zvláště u citlivějších zvířat), stejně tak nemusí být příznaky příliš znatelné.

Všenky jsou šedé podlouhlé tečky u kořenů chlupů, které se mohou pohybovatVši se živí krví a jsou přenosné na člověka, všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají. Na oboje jsou účinné např. Ivomec, Dectomax, Frontline, Arpalit neo, Diffusil a další přípravky.

– Svrab
Morče má prořídlou srst a místy i stroupky. V případě, že zmíněné příznaky zaregistrujete, je nutné ihned vyhledat veterináře. Ten aplikuje morčeti přípravek proti svrabu. U většiny druhů svrabu morčat není třeba se obávat přenosu na člověka.

– Chirodiscoides caviae
Jedná se velmi malého roztoče podlouhlého tvaru bílé barvy, který se v kožíšku jeví jako jemný posyp moukou. Při bližším zkoumání je možné velmi dobře zaznamenat pohyb roztočů a jejich prolézání srstí. Jejich škodlivý účinek na zvíře, konkrétně na srst, nebývá příliš velký, ale snižuje kvalitu srsti a zbytečně zvíře zneklidňují. Trvalý přenos na člověka nehrozí. Parazitují pouze na morčatech.

Nnejúčinnější je léčba stejnými přípravky jako pro hubení všenek.
 

– Absces
Na těle se vytvoří bulka naplněná hnisem, pro morče bolestivá. U morčat se jedná o velmi častý úkaz. Při nezahájení léčby absces praská a je nutno jej vydezinfikovat. Je zde ale riziko, že při prasknutí hnis vyteče směrem do těla morčete a hrozí otrava krve. Je proto lepší zajít k veterináři, který bouli propíchne/prořízne, vymačká hnis a ránu vydezinfikuje. V případě větších abscesů se odstranění provádí v celkové anestezii